Ewa Wieleżyńska wiele o winie

SPIS TREŚCI

24.01.2017

wino w sklepach

Vini Campisi

W ofercie Winoblisko pojawiły się trzy nowe wina z Sycylii. Robione przez Polaka, w dodatku muzyka, który z dnia na dzień postanowił zostać enologiem. Winifikacji i uprawy winorośli uczył się sam z książek, które sprowadził z Geisenheim. Właśnie wypuścił swoje pierwsze, od razu świetne wina.

Więcej o Özie przeczytacie na blogu Tomasza Prange-Barczyńskiego.

The Cure Grillo 2015, Terre Siciliane, Campisi

Cena: 75 zł

Dobre

 

the cure campisi.jpg

O ile czerwone wina Marcina Öza zachwycają – grillo jest, owszem, smaczne, lecz zdecydowanie mniej ekspresywne. Prawdopodobnie fakt, że winogrona sa skupowane, robi swoje. Choć wypada nadmienić, że pochodzą one od słynącego z wyrobu win białych księcia Spadafory. To nietypowe, nieco wyciszone aromatycznie grillo pachnie szafranem, brzoskiwnią i jabłkiem. W ustach jest oleiste, delikatnie goryczkowe, wypełnione dojrzałym owocem, dość krótkie.

Red Red Wine Nero d’Avola 2015, Terre Siciliane, Campisi

Cena: 81 zł

Bardzo dobre

red red wine campisi.jpg

Wino, które – gdyby nie cena – chciałoby się pić codziennie. Kieliszek buzuje od aromatów: czereśni, malin, jagód, borówek, żurawin, podkreślonych ostrzejszą nutą białego pieprzu. Usta są intensywne, skoncentrowane, a zarazem niebywale lekkie. Dużo tu kwasu, niewiele tanin, jest soczystość spływająca w usta słodkim owocem. Nero d'Avola zinterpretowane po burgundzku. Przepyszne.

Halleluja Syrah 2015, Terre Siciliane, Campisi

Cena: 90 zł

Znakomite

campisi halleluja png.png

Öz, zupełnie niezależnie od później zapoznanego księcia Spadafory, miał niebywałą intuicję, że Sycylia dysponuje siedliskami stworzonymi dla syrah. Halleluja to wino, którego nie powstydziłby się północny Rodan. Czysty, precyzyjny bukiet pachnie wiśnią, irysami, czarnym pieprzem. W ustach jest przestrzeń i swoboda, jakie mógł czuć nasz narodowy wieszcz na stepach akermańskich. Mnóstwo owocu, głębi, złożoności, a przy tym wszystkim wino pozostaje subtelne i zwiewne. Żywy dowód, że poważne, wielowymiarowe butelki mogą również pochodzić z stali nierdzewnej. Ucieleśnienie elegancji.

Wina są do kupienia u Dyletantów przy ul. Rozbrat 44 A w Warszawie.